Nähtamatud Loomad esitas Põllumajandus- ja Toiduametile (PTA) kaebuse ettevõttes Dava Food AS nähtud rikkumiste kohta. Tänu sellele viis PTA läbi visiidi farmi, millega said mitmed rikkumised ametliku kinnituse. PTA kontrollraportitega saab tutvuda siin. Alljärgnevalt avaldame esitatud kaebuse täismahus.

Mina, Mirjam Näkk, töötasin 2023. a veebruar-märts linnutalitajana ettevõttes Dava Foods Estonia AS Kulli farmides, kus peetakse munakanu ja Tellivere farmis, kus kasvatatakse tibusid. Teatavasti peetakse kõiki sealseid tibusid, noorkanu ja munakanu puurides. AS Dava Foods töötajana märkasin ma suurel määral süstemaatilisi rikkumisi, mis on seotud lindude heaolu tagamisega. 

Töötasin Kulli farmide kõikides hoonetes, kus peetakse kanu. Need on Kulli 1, Kulli 3, Kulli 5, Kulli 6, Kulli 7, Kulli 8. Ettevõtte Dava Foods kõikides munakanade pidamise hoonetes rikuti järgmisi määruse “Nõuded kanade pidamisele ja selleks ettenähtud ruumile või ehitisele” punkte:

2. peatükk NÕUDED KANADE PIDAMISE RUUMILE VÕI EHITISELE

§ 5.  Kanade pidamiseks kasutatavad vahendid ja seadmed

  (1) Kanade pidamiseks kasutatavad vahendid ja seadmed tuleb paigutada nii, et need ei põhjustaks kana vigastumist.

Rikkumine: Puuridesse paigaldatud “õrred”, puurikonstruktsioonid ja elektrikarjused põhjustavad kanadele vigastusi. Järgnevad selgitused ja fotod. 

Foto 1. Puuridesse paigaldatud “õrred” põhjustavad kanade kinni jäämist nende alla ja kanade vigastumist.
Foto 2. Puuridesse paigaldatud “õrred” põhjustavad kanade kinni jäämist nende alla ja kanade vigastumist.
Foto 3. Levinud on jalavigastused, mille üheks põhjuseks on jalgade kinni jäämine puurikonstruktsiooni vahele.
Foto 4. Selle kana tiib oli kinni jäänud puurikonstruktsiooni vahele. Tekkinud raske haav ja tiivavigastus.
Foto 5. Minu hinnangul ja tulenevalt vestlustest teiste farmitöötajatega arvan, et farmides kasutusel olevad elektrikarjused põhjustavad kanadele tõsiseid vigastusi. Sellised vigastused kanadel olid farmides levinud.
Foto 6. Minu hinnangul ja tulenevalt vestlustest teiste farmitöötajatega arvan, et farmides kasutusel olevad elektrikarjused põhjustavad kanadele tõsiseid  vigastusi. Sellised vigastused kanadel olid farmides levinud.

3. peatükk NÕUDED KANADE PIDAMISELE 

§ 6.  Kanadega tegelevad isikud

Kanade pidamisega vahetult tegelevatel isikutel peavad olema tööks vajalikud teadmised kanade anatoomiast, füsioloogiast ja käitumisharjumustest ning asjakohastest loomakaitsenõuetest.

Minule kui linnutalitajana tööle asunud inimesele ei jagatud ei suuliselt ega kirjalikult mitte mingisuguseid teadmisi kanade anatoomiast, füsioloogiast ja käitumisharjumustest ega asjakohastest loomakaitsenõuetest. Samuti ei küsitud ega ei saadud eeldada, et mul need teadmised varasemalt olemas oleksid olnud, kuna ma polnud varem lindudega töötanud. Samuti ei jagatud ega ei palutud omandada teadmisi asjakohastest loomakaitsenõuetest. 

§ 7.  Kanade tervise kontrollimine

  (1) Paragrahvis 6 nimetatud isik peab kanad nende tervise ja heaolu kontrollimiseks vähemalt üks kord päevas üle vaatama. Koorunud kanatibud ja haiged, vigastunud või ebaloomulikult käituvad linnud tuleb üle vaadata vähemalt kaks korda päevas. Kui kontrollimisel avastatakse, et kanad käituvad ebaloomulikult, tuleb kasutusele võtta meetmed selle kõrvaldamiseks.

Linnutalitajana või farmitöölistena töötavate isikute tööülesannete hulka ei kuulunud kanade tervise ja heaolu kontrollimine. Samuti ei olnud farmides kedagi teist, kelle tööülesannete hulka see oleks kuulunud. Puurivahed pidi läbi käima surnud kanade korjamiseks, aga seda tehti ülepäeviti (ühe tööpäeva jooksul pidi töötaja läbi vaatama vaid pool kanalat), mitte iga päev, nagu määrus ette näeb. Sellise töökorralduse andis farmide juht ja nii juhendasid mind ka teised farmitöötajad.

Kanalates leidus iga päev kümneid kui mitte sadu vigastunud linde. Tööülesannete hulka ei kuulunud nende vaatamine, eraldamine ega muul moel nende nägemisele reageerimine. Ebaloomuliku käitumise tuvastamiseks ei antud teadmisi ega käitumisjuhiseid, kuid kannibalism nii elavate kui surnud kanade suhtes oli väga levinud. Tööülesannete hulka kuulus surnute eemaldamine puuridest, aga veritsevate, haavadega ja puurikaaslaste poolt nokitavate kanade aitamiseks puudusid võimalused.

  (2) Haigestunud või vigastatud kana peab saama vajalikku ravi. Veterinaarabi saamiseks tuleb loomapidajal viivitamata kutsuda veterinaararst. Vajadusel tuleb haige või vigastatud kana teistest lindudest eraldada, paigutades ta ruumi, kus on kuiv allapanu.

Nõrgaks jäänud ja/või vigastatud kanad ei saa ravi. Veterinaari ei kutsuta, vigastatud kanad jäävad puuridesse ja mitte midagi ei võeta ette, võimalust linde eraldada ei ole. Küsimise peale sain farmide juhi ja töödejuhataja poolt vastuseks, et ainuke asi, mis vigastatud kanadega teha võib, on nad hukata. Kohustust ega väljaõpet kuidas seda teha, ei antud.

Verised kloaagid, jala- ja tiivavigastused olid väga levinud.

4. peatükk NÕUDED MUNAKANADE PIDAMISELE

1. jagu Munakanade pidamine puurides 

§ 11.  Munakanade pidamine täiustatud puurides

  (1) Munakanade täiustatud puurides pidamise korral peab kanadel olema:

3) allapanu nokkimise ja siblimise võimaldamiseks;

AS Dava Foods nimetatud farmides puudub kanadel allapanu nokkimise ja siblimise võimaldamiseks. 

(5) Puur peab olema varustatud sobivate vahenditega kanade varbaküüniste kulutamiseks.

AS Dava Foods nimetatud farmides puuduvad igasugused vahendid kanade varbaküüniste kulutamiseks. 

Foto 7. Puurides puuduvad vahendid varbaküüniste kulutamiseks, kanade küünised kasvavad väga pikaks, murduvad ja takerduvad puuritraatide taha.

Siin on veel pilte AS Dava Foods farmide vigastatud ja halvas seisukorras kanadest:

Foto 8. Kana, kelle hingamisteed olid täitunud verega.
Foto 9. Kehvas seisundis kana raskelt vigastatud jalaga.
Foto 10. Kehvas seisundis suure jalahaavaga kana.
Foto 11. Ülimalt kehvas seisundis kana, kellel haavad jalgadel ja seal, mis tiivast järgi jäänud.
Foto 12. Punn silma kohal, mis on võrreldav kana pea suurusega. 
Foto 13. Haavatud ja veritsev kana.
Foto 14. Tugevalt veritsev tagakeha.

Lisaks rikuti loomakaitseseadust AS DAVA Foods Tellivere farmis, kus 15.03.2023 saabunud tibude seast nõrgad tibud, kes olid niigi hapras seisus, jäeti külmale põrandale ja viidi läbi nende hukkamine minu hinnangul sobimatul viisil.

Loomakaitseseadus

5. peatükk LOOMA KAITSE TAPMISEL JA HUKKAMISEL

§ 10.  Looma lubatud hukkamine

 (2) Looma lubatud hukkamise puhul tuleb valida hukkamisviis, mis põhjustab loomale võimalikult vähe füüsilisi ja vaimseid kannatusi.

Foto 15. Elusad tibud, kes pandi külmale kivipõrandale, kuna nad olid nõrgad.
Foto 16. Kuvatõmmis videost, kus farmitöötaja lõi järjest elavaid tibusid enne prügikotti panekut vastu plastiktoru. Võib eeldada, et osad tibud sattusid prügikotti ka veel elusalt.