Restoranid kutsuti enne maksapõhise foie gras’ga kauplemise keelustamist arutama taimse “faux gras üle.

Alexis Gauthier väidab, et on suutnud oma retseptiga jäljendada foie gras võist maitset.
Foto: Alexis Gauthier

Foie gras’d hindavad tipprestoranid ja gurmaanid rikkaliku maitse ja eksklusiivse imago poolest, kuid nüüd muutub see taimseks. Valitsus kohtub kokkadega, et arutada, kuidas pähklitest ja seentest alternatiive teha.

Restoranipidajad on kutsutud kohtuma Ühendkuningriigi valitsuse nõunikega, et arutada, kuidas eelseisva keelu korral taimset “faux gras“d luua, teatas väljaanne The Guardian. Allikad ütlesid, et valitsus loodab näidata, et tippkokad võivad vastuolulise tootega kauplemise piiramisest tekkinud tühimiku täita alternatiivide pakkumisega.

ÜK parlamendiliikmed on lubanud keelustada foie gras‘ga kauplemise ning Keskkonna-, Toidu- ja Maaeluministeerium konsulteerib seaduste üle, mis keelaksid ka selle müümise ja impordi.

Foie gras‘ tootmine on Ühendkuningriigis loomade julma kohtlemise tõttu ebaseaduslik, kuna parte ja hanesid, kelle maksa kasutatakse, söödetakse selle valmistamiseks sunniviisiliselt. Tipprestoranid impordivad seda siiski teistest riikidest nagu näiteks Prantsusmaa ja müüvad seda. 

Sundsöötmise protsessis kasutatakse sondi, kus vili valatakse lehtrisse või torusse, mis on linnu kurku lükatud. Kahe nädala pärast on maks paisunud mitu korda normaalsest suuremaks.

Prantsuse kokk Alexis Gauthier, kes peab Londonis peent restorani Gauthier Soho ja taimset restorani 123V Bond Streetil, otsustas lõpetada oma söögikohtades foie gras‘ pakkumise pärast seda, kui Peta aktivistid väljas demonstreerisid ja ta liha- ja piimatööstuse kohta luges. Nüüd serveerib ta oma Soho söögikohas seentest, läätsedest, kreeka pähklitest ja konjakist valmistatud faux gras‘d ning ütleb, et see segu jäljendab võist maitset, mida foie gras‘ fännid soovivad. Sellest aastast on kogu tema restoranides pakutav toit taimne.

Valitsus on küsinud temalt retsepti ja kutsunud ta läbirääkimistele poliitnõunikega, et näha, kas keelustamise tõttu tekkinud turulünka saab tema loominguga täita.

Kokkadele saadetud meilis öeldakse: „Näeme, et teie restoran pakub foie gras’le alternatiivi. Oleksime tänulikud võimaluse eest leppida kokku virtuaalne kohtumine peakoka või mõne teise meeskonnaliikmega, et arutada mõnda selle valdkonna küsimust. Need oleksid küsimused teie vaadete kohta foie gras‘le ja eetiliste alternatiivide väljakutsete ning võimaluste kohta.

Gauthier ütleb, et foie gras oli kunagi enimmüüdud toode tema menüüs ja et ta müüs seda 20 kg nädalas, kuid väidab, et nüüd tulevad inimesed kokku kogu riigist, et proovida tema faux gras´d. Ta ütles, et taimse delikatessi tekstuuri, välimuse ja sügavuse jäljendamine nõudis kannatlikkust ja täpsust.

Paljud luksuspoed ja restoranid pööravad foie gras‘le selja, sealhulgas Fortnum & Mason, mis lõpetas selle müügi käesoleva aasta alguses.

Valitsuse pressiesindaja kinnitas, et ametnikud otsivad kohtumisi faux gras‘ loomisega seotud isikutega, et informeerida oma otsust selle kohta, kuidas keelu mõju leevendada.

Alexis Gauthieri taimne faux gras’ retsept

Koostisained

1 šalottsibul, kooritud ja kuubikuteks lõigatud

4 spl oliiviõli

4 küüslauguküünt, kooritud ja lõigatud õhukesteks viiludeks

2 tl hakitud rosmariini

2 tl hakitud tüümiani

2 tl hakitud salveid

24 šampinjoni, jämedalt viilutatud

2 spl konjakit

2 spl sojakastet

400 g keedetud läätsi

150 g röstitud kreeka pähkleid

2 spl peedipüreed

Must pipar, maitse järgi

Valmistamine

Prae sibul paksu põhjaga pannil kahes supilusikatäies oliiviõlis läbipaistvaks. Lisa küüslauk, hakitud ürdid ja seened. Lisa konjak ja tõsta kuumust.

Lisa sojakaste, alanda kuumust ja keeda tasasel tulel kuus minutit. Eemalda pann tulelt ja lase jahtuda.

Töötle köögikombainis seenesegu, ülejäänud oliiviõli, läätsed, kreeka pähklid, peedipüree ja must pipar peaaegu ühtlaseks massiks. Soovi korral lisa täiendav tilk konjakit, et anda faux gras´le see miski.

Allkirjasta petitsioon

Paljud riigid on foie gras tootmise keelustanud, sest nad ei toeta lindude julma kohtlemist. UK, Soome, Tšehhi, Taani, Saksamaa, Itaalia, Luksemburg, Norra, Poola, Türgi, Austraalia, Argentiina on keelustanud selle tootmise. Eestis küll foie gras’d ei toodeta ja loomade sundsöötmine ei ole lubatud, kuid selle müük on levinud nii restoranides kui toidukauplustes.

Aita lõpetada foie gras’ müük Eestis! Allkirjasta petitsioon siin.