Nähtamatutes Loomades tegutseb suur hulk tõeliselt toredaid ja võimsaid vabatahtlikke, kes panustavad oma vabast ajast sellesse, et loomi aidata. Soovime tuua rohkem esile neid imelisi inimesi, kes on tohutult oluline osa ühiskondlike muutuste elluviimisest. Seekord tutvustame Food Innovation Summit 2022 programmijuhti Rainerit.

Millega sa tegeled? Mida sulle meeldib vabal ajal teha?

Igapäevaselt tegelen täiskohaga asendusteenistusega, mida läbin ajateenistuse asemel. Hiljuti lõpetasin bakalaureuse õpingud Soomes Aalto Ülikoolis rahvusvahelise ärinduse erialal. Vaba aega kipun täitma erinevate vabatahtlike projektide ja kursustega. Näiteks olen viimase aasta jooksul viinud läbi Teeme head paremini! taskuhäälingut ning läbisin lihaalternatiivide-teemalise veebikursuse. Spordialaselt olen pühendunud kesk- ja pikamaajooksja.

Kuidas sa jõudsid loomade heaolu küsimusteni?

Loomade heaolu küsimusteni jõudsin peale filmi The Game Changers vaatamist, mis rääkis taimse toitumise eelistest. Peale seda mõtlesin, et kui mul pole vaja loomi süüa, siis miks peaksin seda tegema. Seejärel hakkasin rohkem uurima loomse toidu suure kliimamõju ja loomade kohutavate pidamistingimuste kohta.

Räägi oma teekonnast Nähtamatutesse Loomadesse.

NList kuulsin oma kaaslase Kadi kaudu, kes kõigepealt liitus vabatahtlikuna ning nüüdseks on juba aasta aega olnud töötaja rollis NLis. Eks ta aeg-ajalt mainis, et võiksin tulla vabatahtlikuks. Kuna NL tegutseb efektiivse altruismi printsiipide järgi, siis see oli sümpaatne mõte, kui ajapuuduse tõttu kohe seda sammu ei teinud. Kandideerimisvorm sai lõpuks täidetud Mehhikos ülikooli viimase (välis)semestri lõpus, kui teadsin, et kooli lõpuga tekib veidi vaba aega juurde. 

Kas sul on vabatahtliku kogemus ka väljaspool Nähtamatuid Loomi?

Nagu juba mainisin, siis teen Teeme head paremini! taskuhäälingut organisatsioonis Efektiivne Altruism Eesti. Selle aasta kevadel ja suvel aitasin erinevate uurimis- ja analüüsiülesannetega kaasa sellise ettevõtte nagu Tälist üles ehitamisele, mis püüab läbi värbamise ja kogukonna loomise vähendada talendipuudust liha- ja piimaalternatiive arendavates ettevõtetes. 

Varasemalt olin ligi 1,5 aastat aktiivne Maailma Looduse Fondi Eat4Change projektis, kus esindasin Eestit rahvusvahelises noorte tiimis. Projekti eesmärgiks on muuta eurooplaste toidulaud keskkonnasõbralikumaks. Lõin kaasa poliitika kujundamise ning kommunikatsiooni tiimis. 

Millega sa Nähtamatutes Loomades tegeled?

Löön kaasa Food Innovation Summiti korraldustiimis, kus peamise rollina olen programmijuht, aga suhtlen ka messiala ettevõtetega ning korraldan pitchimise võistlust toiduinnovatsiooni startupidele ja investoritele. Paaril korral on tekkinud lendlehtede jagamise aktsiooni käigus võimalus tänaval põrsast või kana mängida.

Rainer lendlehtede jagamis aktsioonil.

Mida sa oled Nähtamatutes Loomades tegutsemise käigus õppinud?

Kindlasti on väga palju arenenud ürituse korraldamisega seotud oskused: ettevõtetega suhtlemine, kirjade ja projektide kirjutamine, tiimitöö. Üsna suure autonoomia tõttu on arenenud ka otsuste langetamine. Ning muidugi õppisin kana ja põrsa kostüümis lastega piltidel poseerima.

Mis sulle Nähtamatutes Loomades tegutsemise juures meeldib?

Mulle meeldib, et tegutsetakse lähtuvalt printsiibist, mis aitab loomi kõige rohkem. 

Miks vabatahtlikuna tegutsemine on sinu jaoks oluline? Kuidas sa leiad aega vabatahtliku tegevuse jaoks ja tasakaalu erinevate eluvaldkondade vahel?

Vabatahtlikuna panustamine on minu jaoks ülioluline, sest probleemid, millega tegeleme, on meeletult suured. NLi kaudu saab nendele väljakutsetele läheneda süstemaatiliselt ja tõhusalt. 

Ma erilist tasakaalu ei otsi. Nii kaua, kui kõik vajalikud trennid on tehtud ja mingi aeg on ööpäevas üle, siis kasutan seda meeleldi NLiga seotud tegevusteks.

Kas sul on koduloomi? 

Elan koos Kadiga, kellel on igasuguseid loomi. Eraldi võib ära märkida tüütu kassi, kes igal hommikul karjub ukse taga ja suure koera Timmu, kes kardab kõik väikseid ja suuri lapsi.

Milliseid huvitavaid filme/raamatuid/etendusi oled viimasel ajal näinud/lugenud/külastanud?

Hiljuti vaadatud Melchiori sarja 2 filmi on minu arvates ühed parimad eesti filmid. Raamatutest tooksin välja organisatsiooni Charity Entrepreneurship raamatu „How to Launch a High-Impact Nonprofit“, mis räägib tõhusa heategevusorganisatsiooni ülesehitamisest, aga on kindlasti kasulik ka juba toimivatele ühingutele, et oma tegevusi arendada ja paremini lahti mõtestada.

Mõni soovitus tulevastele vabatahtlikele?

Sellest tuleb lahe ja tähendusrikas kogemus! Ole valmis arenema, sest aja jooksul antakse Sulle aina enam autonoomiat oma tegevuste üle.

Ootame oma tiimi alati uusi vahvaid vabatahtlikke. Kui soovid ka koos meiega loomade elu paremaks muuta, täida ankeet siin.

Vabatahtlike koordineerimise arendamine toimub projekti raames, mille eesmärgiks on kasvatada Eestis kodanikuteadlikkust, tugevdada kodanikuühiskonda ja populariseerida vabatahtlikku tegevust. Projekti rahastab EMP toetuste Aktiivsete Kodanike Fond, mida vahendab Avatud Eesti Fond koostöös Vabaühenduste Liiduga.