Juunis 2022 tähistame Nähtamatute Loomade viiendat sünnipäeva. Viis aastat rasket, ent tulemuslikku tööd loomade heaolu parandamiseks on meile õpetanud, kuidas võib üks efektiivne ja pragmaatiline vabaühendus Eestis läbi lüüa. Kui organisatsiooni asutaja Kristina Mering Nähtamatute Loomade tegevusega algust tegi, oli palju kahtlejaid, kes ütlesid, et läbilöömise ja edu tõenäosus on madal ja miks vaeva näha. Meie sihtrühmaks on ca 20 miljonit farmilooma, keda Eestis aastas hukatakse – nende heaolu parandamine ei ole väike väljakutse. Seda suurem rõõm on meil viienda sünnipäeva puhul suures tegutsemisõhinas võtta korraks aeg ja tuua sinuni senised olulisemad verstapostid meie tulemustest loomade kannatuste leevendamisel. On erakordselt oluline mainida, et kõike seda ei oleks saanud juhtuda ilma meie suurepärase annetajate ja toetajate kogukonnata, kellega üheskoos loomade eest seisame. Aitäh viie hooliva aasta eest!

Kanade heaolukampaania

Veame Nähtamatute Loomade algusest alates aktiivselt kampaaniat, et Eestis lõppeks munatööstuses kanade puurispidamine ning kõik munalettidel müüdavad munad pärineksid vabapidamissüsteemidest nagu paljudes teistes Euroopa riikides. Oleme tänaseks välja arvutanud, et meie kanade heaolukampaania tulemused on mõjutanud 200 000 linnu elu ja heaolu. 40% jaekettidest ja sadakond toidusektori ettevõtet on koostöös Nähtamatute Loomadega andnud lubaduse minna üle puurivabade kanade munadele müümisele või kasutamisele oma toodetes. Viimased meie tellitud Kantar Emori avaliku arvamuse uuringud näitavad, et 72% Eesti elanikest ei toeta munakanade kitsastes traatpuurides pidamist. Sellest statistikast lähtuvalt koostasime 2021. aasta lõpus raporti, mis kaardistas Eesti toidusektori ülemineku seisu puurivabadele munadele. Raporti jätkuks avaldasime tänavu juunis jaekettide paremusjärjestuse, mille käigus selgusid jaeketid, kes enim pingutavad puurivabade kanade munade müügi vähenemise nimel. Tunnustame siinkohal esikolmikut: Rimi, Stockmann ja Selver.

Loeme oma mitmete edukate kampaaniate tulemuseks asjaolu, et puurivabade kanade munade eelistamises ja müügis on võrreldes teiste tootegruppidega toimunud kõige kiiremad muudatused teadlikkuse tõusu ning nii tarbijate kui ka ettevõtete käitumise osas.

Kanade heaolukampaania enim meedia tähelepanu pälvinud südamlikuks aktsiooniks jääb aga eranditult 2021. aasta sügisel toimunud kanade päästeaktsioon, mille käigus päästsime ühest Lõuna-Eesti farmist 176 halbades tingimustes elanud lindu, kes oleksid muidu läinud hukkamisele. Ostsime nad farmi käest välja ja leidsime neile pea 200 linnule uued ja toredad kodud üle kogu Eesti. 

Karusloomafarmide keelustamine Eestis

Üks meie intensiivsemaid kampaaniategevusi oli karusloomafarmide keelustamine. See seadus võeti edukalt vastu juunis 2021. Kogusime 2019. aastal toonase suurima arvu digiallkirju rahvaalgatus.ee petitsioonile, mille esitasime 2020 jaanuaris riigikogule, millest järgnevate sammudena sündiski eelnõu karusloomafarmide keelustamiseks. Eelnõu tekst on muide meie tiimiliikme koostatud. Olgugi, et karusloomade puhul oli avalik kampaania kõige pilkupüüüdvam koos välireklaamide, digiekraanide, veebibännerite, sponsoreeritud sotsiaalmeediapostituste ja mõjuisikute kaasamise, läks tegelikult põhiaur kulissidetagusele otsesuhtlusele ja läbirääkimistele erinevate riigikogu liikmete, franktsioonide ja teiste poliitilist maastikku mõjutavate inimestega. Helistasime läbi kõik riigikogu liikmed ja suure osaga suhtlesime korduvalt, lisaks moodustasid põhituumiku liitlastest loomasõbrad, kes aitasid riigikogus protsessi vedada. 

Pärast organisatsioonide ca 15 aastat kestnud tööd, milles ka Nähtamatute Loomade tegevjuht Kristina Mering eestvedajana juba enne Nähtamatuid Loomi osa võttis, kuulutas riigikogu lõpuks 2021. suvel välja karusloomafarmide keelu Eestis. 

Sigade heaolukampaania

Nähtamatute Loomade sigade heaolukampaania eesmärk on parandada sigade elutingimusi Eestis, mis on nende loomade suhtes julmad ja ajale jalgu jäänud. Meie sigade heaolukampaania sai alguse 2021. aasta sügisel – kuni selle hetkeni ei olnud avalikkuses olnud debatti ebaseadusliku sabade lõikamise kohta, mida Eesti farmerid aga rutiinselt praktiseerivad. Sigade kampaania on toonud sigade heaolu farmerite fookusesse ning nii seakasvatajad kui riigiametid on hakanud mõistma, et sigade heaoluprobleeme ignoreerides ning ebaloomulikke praktikaid varjates enam edasi minna ei saa. Eesti inimesed ei lepi ajale jalgu jäänud pidamisviisidega, sest sead väärivad paremat.

Meie sigade heaolu petitsioon on kogunud ligi 10 000 allkirja, mis näitab suurt avalikku huvi ja hoolivust nende tarkade loomade vastu. Sigadele elavad kaasa ka muusikud Karl-Erik Taukar ja Genka, kes astusid avalikkuse ette ja palusid Eesti inimestel sigu aidata. Praeguseks oleme suhelnud paljude seakasvatajate, erialaorganisatsioonide, ministeeriumite ja ametiasutustega, et kaasata sigade heaolu parandamise tegevusse mõjusaid institutsioone. Töö jätkub täie hooga! 

Foie gras’ kampaania

Foie gras’ ehk rasvase hanemaksapasteedi lugu on kummaline – Eestis on selle julma toidu tootmine keelatud, ent seda sisse osta, müüa ja tarbida võib. Meie foie gras’ kampaania raames on kolm restorani teinud julge sammu ning loobunud selle “delikatessi” pakkumisest. See on põhjendatud otsus, sest ligi 70% eestlastest toetab foie gras’ müügi lõpetamist. Nähtamatute Loomade foie gras’ müügi keelustamise petitsioonil on tänaseks üle 11 000 allkirja.

Teeme inimeste jaoks nähtavaks, kuidas ka nii peenena tunduvad road tegelikult nende taldrikutesse jõuavad. Näeme, et tarbijate teadlikkus on kõvasti kasvanud – ka Uku Suviste lõi kampaanias kaasa ning oli valmis avalikult avaldama oma foie gras’ vastast seisukohta. Samuti seisab meie toetajate hulgas ka hinnatud peakokk Aldur Soosalu, kes sellist julma “hõrgutist” heaks ei kiida.

Taimne Teisipäev

Viis aastat tagasi sai koos Nähtamatute Loomadega alguse ka meie kampaania Taimne Teisipäev, mille eesmärk on vähendada Eestis liigset lihatarbimist. Keskmine Eesti elanik sööb aastas ca 80 kg lihatooteid, mis on 3-4 korda rohkem kui riiklikes toitumissoovitustes välja toodud. Lahendame seda probleemi mitmel tasandil – koostöös koolide-lasteaedade ja teiste avalike asutuste, läbi aktiivse restoranikampaania ning läbi tarbijateadlikkuse edendamise koos praktilise, maitsva ja kasuliku toiduinfo jagamisega.

Viime koolides koolikokkadele ja õpilastele läbi ettekandeid ja koolitusi, teeme koostööd ettevõtete ja restoranidega taimsete toodete valiku suurendamiseks Eesti poelettidel ning muudame koolide-lasteaedade lõunasöögimenüüd tervislikumaks ja tasakaalustatumaks.

Taimse Teisipäeva kooliprogrammiga on viie aasta jooksul liitunud 138 kooli ja lasteaeda, kus õpib kokku 29 061 õpilast, kes saavad igal teisipäeval maitsvat taimset lõunasööki süüa. Need 138 liitunud asutust säästavad igal aastal 203 427 looma ning 508 000 kg CO2te. Tänu sellisele lähenemisele ei ole programmist nii-öelda väljakukkujaid. 

Taimse Teisipäeva restoranikampaaniaga on liitunud 250 söögikohta, kes teisipäeviti pakuvad maitsvat taimset toitu ja kutsuvad üles külastajaid just neid toite menüüst proovima. Oleme korraldanud kolm taimse toidu innovatsioonikonverentsi Põhjamaade toidusektori esindajatega, millest on kokku osa võtnud umbes 500 külastajat. Neljas, 2022 aasta Food Innovation Summit toimub 25. oktoobril Tallinnas Swisshotelis. Samuti viime läbi turunduskonsultatsioone toidusektori ettevõtetele, et taimne toit teha laiemale publikule nähtavamaks ja atraktiivsemaks.

Taimse Teisipäeva eduloos tõusevad eredalt esile just need inimesed, kes toetavad meid ka palumatagi – Eesti suurima toitlusteenust pakkuva ettevõte Baltic Restaurants Estonia tegevjuht Aaro Lode hakkas meie saadikuks. Aaro Lode ja ka näiteks Tartu Linnavalitsus on pikaaegsed Taimse Teisipäeva kaasaelajad. Baltic Restaurantsi tegevjuht Aaro Lode mainis Taimset Teisipäeva hea sõna ja kiitusega isegi oma ettekandes lihatööstuse aastakonverentsil “Lihafoorum”. 

Taimne Teisipäev viib läbi ka Taimetoidu Väljakutset – 22 päeva maitsvaid retsepte, et lihatarbimise vähendamine kergeks teha. Väljakutses on kokku osalenud 9218 inimest, iga kuu liitub umbes sada inimest. Eraldi oleme läbi viinud Kliimaväljakutset, mis sai populaarseks nii meedias kui ka ettevõtete hulgas. Näiteks osalesid kliimaväljakutses poliitikud Raimond Kaljulaid, Keit Pentus-Rosimannus, Rainer Vakra, Zuzu Izmailova, Andrei Korobeinik, Yoko Alender, Annely Akkermann, Joosep Vimm ja Kaspar Kurve.

Samuti teeme koostööd Santa Mariaga, et väljakutse eriti maitsev ja samas ka praktiliselt kasulik oleks. Filmisime toiduvideoid, Santa Maria töötajad osalesid Taimetoidu Väljakutses, et koos põnevaid uusi maitseid proovida. 

Analüüsides väljakutse läbimise mõju osalejatele, oleme teada saanud, et 95% osalejatest jääb pärast väljakutse läbimist lihatarbimist vähendama ja taimset toitu eelistama. Kõik need inimesed säästavad igal aastal 412 354 looma.

Ukraina varjupaigaloomade päästeoperatsioon

Nähtamatud Loomad on farmiloomade heaoluga tegelev loomakaitseorganisatsioon. Meie fookus on just tööstuslikus loomakasvatuses kannatavate loomade heaolu parandamine, sest nende miljonite loomade piinad jäävad tihti tähelepanuta. Märtsis 2022 aga olime sunnitud olukorra ümber hindama ning õige otsusena ka koerte ja kasside aitamisega tegelema, kui meie kolleegid Ukrainast palusid meie kiiret abi. Ukraina loomade varjupaigad palusid, et me päästaksime need sõja puhkedes pommirahe alla jäänud kaitsetud loomad, kes Euroopa Liidu ja ka Eesti Vabariigi silmis olid kurjategijad – kolmandast riigist pärit kahtlase päritolu ja omanikuta hüljatud. Eestist sõitis Poola-Ukraina piirile neli meie tiimiliiget, kes jätsid piiril asuvasse humanitaarabipunkti kolm tonni toitu, kütust ja muud vajalikku. Päästsime Ukrainast 15 varjupaigalooma – 14 koera ja ühe kassi – ning tõime nad turvalisse Eestisse. Põllumajandus- ja Toiduameti kolmekuulise karantiini nõude ajal olid loomad isolatsioonis, meie hoolsate vabatahtlike valvsate pilkude all, samal ajal otsisime suure hoolega loomadele kodusid. Tänaseks ootab oma päriskodu veel vaid üks koer – Scooby.

Lisaks ise oma kätega aitamisele annetasime Ukraina farmiloomade varjupaikadele 6000 eurot, et nad saaksid toita ja ravida nii iseend kui oma loomi ning valmistuda evakueerimiseks. Kuu aega hiljem saatsime taas Poola-Ukraina piirile umbes 700kg toitu, meditsiinitarbeid, tekke, loomade evakueerimiseks vajalikke kiipe ja puure.


Tiimi ülesehitus, organisatsioonikultuur ja majandusliku võimekuse kasvatamine

Nähtamatute Loomade tiimis on 10 töötajat (värbame kahte uut lisaks) ja sadakond vabatahtlikku üle Eesti ja ka välismaalt interneti vahendusel kaugtööna ülesandeid täitmas. 

Meie töö jaotub erinevatesse kampaaniatesse, tiimidesse või vastutusvaldkondadesse ja kuna pidevalt on miskit toimumas, tuleb välja uus kampaania, toimub üritus, üleskutse, kohtumine vms, siis jaotuvad abikäed kindlatesse, kuid paindlikesse rollidesse, mis võimaldavad nii töötajatel kui vabatahtlikel pühenduda oma ülesannetele ja tunda, et neil on kontroll oma töö ja selle tulemuste üle.

Oleme küll noor ja idufirmalik organisatsioon, ent tegus ja aktiivne tark tiim samade eesmärkide nimel pingutamas ei ole midagi, mida võtaksime iseenesestmõistetavalt. Meie tugev ja strateegiline organisatsioonikultuur ning pidevad enesearenguvõimalused on need, mis hoiavad pikaaegseid vabatahtlikke jätkuvalt meiega ja mis meelitab uusi inimesi liituma. Üheks toredaimaks tagasisideks vabatahtlike poolt on mõte, et Nähtamatute Loomade koolitused, teadmised tõhusast kommunikatsioonist ja strateegilisest muutuste esile kutsumisest on neile kasulikud ka elus ja tegemistes väljaspool organisatsiooni. Oleme siiralt tänulikud kõigile tiimiliikmetele, kellega koos seda rasket ja olulist tööd loomade heaks ellu viime! 

Meil on suur rõõm, et aastate vältel oleme pälvinud tunnustusi ka väljaspoolt. Oleme saanud president Kersti Kaljulaidilt Aasta Vabaühenduse tiitli ning meie tegevjuht Kristina Mering pälvis Kaljulaidilt Aasta Vabatahtlike juhendaja/kaasaja tunnustuse. Oleme Keskkonnaministeeriumilt saanud nii Aasta Keskkonnateo kui ka Keskkonnakäpa tiitlid.

Kõik need viis aastat on olnud võimalikud tänu Sulle, võimas toetaja. Sinu annetustel on jõud, mis aitab parandada loomade heaolu. Siinses kokkuvõttes toodud tulemused poleks saanud sündida, kui piisavalt suur hulk hoolivaid inimesi poleks kokku tulnud ja Nähtamatute Loomade püsiannetajateks hakanud. Aitäh, hea sõber, et koos loomi aitame! Järgmised viis aastat veelgi võimsamalt edasi!