ehk siis kõne, mida mul kunagi pidada ei palutud 🙂

Kristina Mering, Nähtamatute Loomade asutaja ja president

President Kaljulaid andis Nähtamatutele Loomadele aasta vabaühenduse tunnustuse üle, 7. detsembril 2019 Saku mõisas
Foto: Mattias Tammet, Vabariigi Presidendi Kantselei

Armsad sõbrad, Nähtamatute Loomade toetajad

Ilmselt olete viimastel nädalatel näinud imeliselt pööraseid aegu ja arenguid Nähtamatute Loomade organisatsioonis. Aitäh teile selle eest, et olete osa loomadest hooliva liikumise eduloost ja et me üheskoos loomade heaks seisame! 

Lisaks sellele, et oleme tänu teie toele veennud kümneid ja kümneid toidufirmasid üle minema vabalt peetavate kanade munade kasutamisele ja panustama farmiloomade heaolusse, on Taimse Teisipäevaga liitunud tänaseks ca 130 restorani ja meie 22/66 väljakutsega on mõne kuu jooksul ühinenud pea 2000 inimest. Nähtamatutes Loomades on tänaseks 8 töötajat, üks neist lapsehoolduspuhkusel uut hoolivat põlvkonda kasvatamas, aga pere kõrvalt ikka meile pöialt hoidmas ja vajadusel nõu ja jõuga panustamas. Meie peamine jõud seisneb aga vabatahtlikes, keda on erinevates rollides tänaseks juba umbes sadakond. Osasid meie tiime juhivad vabatahtlikud ja enamik meie kampaaniatiimidest ja organisatsatoorsest tööst tehakse erinevate ülesannete raames tänu vabatahtlike imelisele panusele. 

Väga palju on juhtunud sellest hetkest, kui ma kaks ja pool aastat tagasi Nähtamatute Loomadega alustasin. Paljud teist võib-olla ei tea, aga olen Eestis farmiloomade heaoluga tegelenud tänaseks tegelikult pea 13-14 aastat, pea poole oma elust, varem teistes organisatsioonides. Kui ma Nähtamatute Loomadega alustasin, olin aga täiesti üksi. Rahvusvahelise loomakaitsekogukonna liidrid toetasid ja utsitasid mind uut organisatsiooni looma, aga Eestis oli tol hetkel raske efektiivse altruismi raamistikus tegutseva organisatsiooni loomiseks toetust leida. Selleks, et Eestis MTÜd asutada, on vaja kahte inimest, et avaldus sisse anda. Mul ei olnud teist inimest, kellega koos kõiki oma suuri mõtteid ellu viia. Lõpuks tegin ettepaneku oma armsale sotsioloogia kursaõele, kes samuti loomadest hoolis ja aitas mul selle hullumeelse projektiga edasi minna (aitäh Sulle, L! Olen Sulle igavesti tänuvõlglane). Ma mäletan kõiki neid tundeid enne Nähtamatute Loomade ellukutsumist – seda hirmu, kas ma saan ikka selle kõigega hakkama, mis käsile plaanin võtta; ebakindlust, kas leian vabatahtlikud, rahastusvõimalused, toetajad, abiväe; põnevust, sest teadsin, et see on suurim asi, millega senises elus tegelema hakkan ja absoluutselt parim valdkond, kus töötada, sest läbi igapäevase töö saan aidata neid, kel ise enda eest seista ei ole võimalik. 

Kui mõtlen toonasele ajale ja hirmudele tagasi täna, kus ühe nädala jooksul on Nähtamatud Loomad pälvinud Vabaühenduste Liidult aasta vabaühenduse tiitli ja rahvusvaheliselt Animal Charity Evaluatorsilt Top Charity tunnustuse, siis võin ilmselt julgelt väita, et risk oli asja väärt ja kunagine mõte, mis seemnena mu peas kasvas, et tahaks Eestisse luua suure, efektiivsusel baseeruva, inimesi loomadest hoolimises kokkutoova, mittevastanduva, sõbraliku, positiivse, tulemustele orienteeritud ja teaduspõhise organisatsiooni on nüüdseks 2.5 aastaga penikoormasaabastega õnnestumise ja edu poole liikuma lükatud. 

Mida Nähtamatute Loomade jaoks tähendab aasta vabaühenduse tiitel? 

Aasta vabaühenduseks saamine on suur au, põnevus, elevus ja natuke hirmutav samal ajal. Väärtuspõhiselt tähendab see, et tahame olla heaks eeskujuks teistele, jagada veelgi enam oma kogemusi, loetud, õpitut teiste organisatsioonidega ja aidata kolmandal sektoril muutuda tõhusamaks. Kuna ma ise loen palju, et organisatsiooni juhtimises laiapõhjalisemat vaadet kasvatada, annab see taustainfot, et organisatsiooni jätkusuutlikumalt suunata, luua organisatsioonikultuur, mis põhineb toetamisel, oskuste kasvul, lahendustele orienteeritusel ja ei soodusta läbipõlemist, vaid keskendub sellele, et tagasihoidlikke hoolivaid inimesi jõustada, kasvatada nende enesekindlust, ajaplaneerimise oskuseid, suhtlemisoskuseid ja muid kasulikke teadmisi, et sirge seljaga panustada ühiskonda kõigile paremaks kohaks saamisse. 

Nähtamatute Loomade töötajate hulgas kuulen aeg-ajalt nalja, et mis iganes teemast me räägime, oskab Kristina selle kohta raamatut soovitada. See ilmselt iseloomustab meie lähenemist ühiskonna muutmisele päris kenasti. Selleks, et maailma paremaks kohaks muuta, peab esmalt päris põhjalikult mõistma, kuidas see maailm üles ehitatud on, mis asjad toimivad ja mis mitte. Meie organisatsioonis on kogunenud päris suur teadmistepagas selles vallas ja aasta vabaühendusena tahaks kindlasti pühendada aega veel enam sellele, et seda kasulikku pagasit ka teistega jagada. 

Lisaks tekitab aasta vabaühenduse tiitel suurt tänutunnet meie organisatsiooni raske ja pühendunud töö märkamise eest. Ma pean hästi ausalt ütlema, et kui sellest uudisest kuulsin, valdas mind hämming – ma ei suutnud seda uskuda, sest me ju alles alustame kõigega, need 2.5 aastat meeletut arengut on soojendusringid maratoni jaoks ja õige töö on alles ees. Aga ka soojendusjooksul pühendad ennast tegevusele ja annad parima, seega kõik, mis me seni organisatsiooni ülesehitamiseks, koostöösuhete loomiseks, rahastusallikate kindlustamiseks, teadmiste kasvatamiseks teinud oleme, on olnud täie südame ja pingutusega, seega oleme väga tänulikud, et seda pingutust on märgatud. Loodan, et tulevaseid tunnustusi hoitakse soojas, sest kui me päriselt organisatsioonina lapsekingadest välja saame, hakkavad head asjad alles juhtuma. 

Kui eelmisel aastal pärjati mind aasta vabatahtlike kaasaja/juhendaja tiitliga ja see tundus juba tohutult suur tunnustus, siis seekordne aasta vabaühenduseks saamine on midagi, mis Nähtamatute Loomade inimesi ilmselt kogu aasta vältel naeratama paneb ja motivatsiooni lisab, kui ajad raskemad või mõni keerulisem kampaania käsil. See tekitab sees olulise sooja tunde, kui tead, et Su tööd ja panust hinnatakse. 

Osa Nähtamatute Loomade tiimist suvekoolitusel 2019 Võrtsi järve ääres

Rahvusvahelise areeni tunnustus – Animal Charity Evaluators – Top Charity

Nähtamatud Loomad kuulub rahvusvahelisse koostööorganisatsiooni Anima International ehk siis tegutseme lisaks Eestile veel Leedus, Poolas, Venemaal, Valgevenes, Ukrainas, Taanis, Norras ja UKs. Sel suvel läbisime väga põhjaliku mõju mõõtmise protsessi, mille raames uuriti kogu organisatsioon kihtide kaupa põhjalikult läbi, viidi eestvedajate ja töötajatega läbi intervjuud ja tagasisideküsitlused, esitasime kõikvõimaliku info meie kampaaniate, programmide, struktuuri, strateegiate, tulevikuplaanide, meediatöö, rahastuse, vabatahtlike kaasamise ja kõige muu võimaliku kohta. See võttis nädalaid ja nädalaid aega ja samal ajal hinnati väga paljusid teisi organisatsioone üle maailma. Animal Charity Evaluators on osa efektiivse altruismi liikumisest, mis kutsub üles piiratud ressurssidega kõige rohkem head tegema. Ehk siis ACE uurib loomakaitseorganisatsioone selleks, et läbi analüüsi jõuda tulemuseni – kes aitab samade ressurssidega kõige rohkem loomi? 

Kui saime teada, et meid on valitud nelja maailma efektiivsema loomakaitseorganisatsiooni sekka, hakkas hetkeks maapind kõikuma. Tõhusus ja piiratud ressursside efektiivne kasutamine on meie organisatsioonis üliolulised alustalad, mille põhjal otsustame, mis kampaaniatega välja tuleme, kuidas organisatsiooni struktuuri arendame ja kõik muu, mis sinna vahele jääb. Kui aga Animal Charity Evaluatorsi tunnustus tuli, siis pärast maapinna kõikumise taandumist saime aru, et midagi on paika loksunud ja pingutused selle nimel, et võimalikult palju loomi aidata, muidugi jätkuvad, aga liigume selgelt vähemalt õigel kursil. Heaks näiteks tõhusast loomade aitamisest on munatööstuse puurikanade eest seismine – kuna need linnud kannatavad kõigist farmiloomadest erakordselt halbade elutingimuste tõttu kõige enam ning neid on võimalik aidata, pidades firmadega läbirääkimisi puurimunadest loobumiseks, keskendume olulisel määral oma töös just kanadele. Õige pea oleme alustamas ka broilerkanadele suunatud heaolukampaaniat, et neil ca 14 miljonil broilerkanal, kes Eestis aastas hukatakse, elutingimused paraneksid. 

Tõhususe kasv heategevusmaastikul aitaks kõigil heategevusorganisatsioonidel samade ressurssidega rohkem tulemusi saavutada ja abivajajaid aidata. Jätkame kindlasti Nähtamatute Loomadega info jagamist tõhusast tegevusest ja efektiivsusele suunatud mõtteviisist. Me näeme, et masside kaasamine ja tõhusus ei ole kindlasti vastandlikud mõisted, vaid pigem vastupidi – me saavutame rohkem, kui oleme organisatsiooni siseelult tõhusalt ja läbimõeldult üles ehitatud ja kaasame enam inimesi, kui meie sõnum on sõnastatult viisil, mis kõnetab võimalikult paljusid. 

Aitäh teile, head, hoolivad ja tegutsevad Nähtamatute Loomade toetajad, kangelased nende jaoks, kes ise enda eest seista ei saa. Tänu teie toele on need suured asjad sündinud ja tänu teie toele on meie 2020 plaanid veelgi kõrgema lennuga, et loomi kannatustest välja aidata! Teeme ära!

Nähtamatud Loomad aasta vabaühendus
Foto: Mattias Tammet, Vabariigi Presidendi Kantselei
Paremalt: Liis Hainla, Nähtamatute Loomade kommunikatsioonijuht, Anna Kaplina, Taimse Teisipäeva kampaaniajuht, Vabariigi President Kersti Kaljulaid, Nähtamatute Loomade korporatiivsuhete juht Sirly Meriküll ja organisatsiooni president Kristina Mering