Foto: mnm.all, unsplash.com

Pea kogu inimkonna ajaloo vältel on peamiseks toiduga seotud probleemiks olnud selle puudus, mitte üleküllus. Täna soovitatakse iseäranis loomse toidu tarbimist tuntavalt vähendada ja seda väga erinevatel kaalutlustel, tervisest keskkonna ja loomade heaoluni. Liha on aga maitsev, traditsiooniline ja harjumuspärane toit, milleta suurem osa eestlasi oma toidulauda ette ei kujuta.

Mis oleks, kui liha ei jõuaks lauale farmist, vaid laborist? Kui selle koostist saaks kohandada inimese tervisele võimalikult kasulikuks? Kui liha maitseomadused saaksid olla praegusest veelgi paremad? Sellised küsimused ei ole enam teadusulme pärusmaa – vastused peituvad nn puhta liha tehnoloogias, mis õige pea revolutsioonina toidutööstust haarata tõotab.

Mitte lihaasendaja, vaid päris liha

Kui oled üks neist, kelle käsi kohe kuidagi saslõki asemel sojakotletti või tofut grillima ei tõuse, siis on puhas liha midagi just sulle. Erinevalt paljudest taimsetest lihaasendajatest ei ole puhas liha mitte alternatiivtoode, vaid päris liha – erinev on vaid selle tootmisprotsess. Puhast liha kasvatatakse elavalt loomalt võetud tüvirakkude proovist steriilses, puhtas kasvukeskkonnas – ilma antibiootikumide või kasvuhormoonideta, mida tööstuses vahel loomadele manustatakse.

Eelistaksid punast liha süüa igapäevaselt lõuna-, õhtu- ja tegelikult ka hommikusöögiks, seejuures aga mitte südamehaiguste riskigruppi sattuda? Puu- ja köögiviljade tarbimist loomulikult unustada ei tohi, ent puhtal lihal on tervise seisukohast mitmeid eeliseid. Liha kasvatamine kontrollitud tingimustes tähendab, et vähendada saab liha tervistkahjustavaid omadusi, näiteks küllastunud rasvhapete sisaldust. Samuti ei pea kartma haigusi: puhtast lihast saab veiseliha tartari valmistada ilma igasuguse hirmuta järjekordse salmonelloosiskandaali ees. Parandada saab koguni liha maitseomadusi ja tekstuuri, mis kahtlemata paelub neid, keda lapsepõlves söödud pekitükikestega supid ja mulgipudrud endiselt õudusunenägudes kummitavad.

Ka juhtivad lihatootjad investeerivad alternatiividesse

„Rakutasandi põllumajanduse” edusammudele annab hoogu suurettevõtete aina kasvav huvi puhta liha vastu. USA suurim lihatootja Tyson Foods on investeerinud laboriliha arendamisesse märkimisväärseid summasid. Sama on teinud PHW Group – üks Euroopa suurimaid linnuliha tootjaid – ja paljud teised. Ühtlasi toetavad puhta liha arengut mitmed riskikapitalifondid ja erainvestorid, sealhulgas miljardärid Bill Gates ja Richard Branson.

Millal puhtast lihast steigi aga kodupoe lihaletilt kaasa haarata saaks? Kui 2013. aastal Londonis esimest laboris kasvatatud burgerit esitleti, oli selle tootmiseks kulunud üle kahe aasta ja rohkem kui 300 000 dollarit. Tänaseks on puhta liha hind sadu kordi langenud. Valdkonna asjatundjad ennustavad, et puhas liha jõuab massidesse aastaks 2025 – mõnede prognooside kohaselt isegi juba aastal 2021.

Artikkel ilmus 5. oktoobril 2018 Eesti Päevalehe ja Delfi arvamusveebis.