Vastuseks Selveri kommunikatsioonijuhi Rivo Veski väitele, et Selver saab loobuda puurikanade munade müügist vaid siis, kui leiab tarnija, kes suudaks jaeketti puurivabade munadega varustada, sõnab Eesti Muna OÜ juht Tõnu Vetik, et nemad saaksid piisavates kogustes puurivabu mune tarnida küll. Kuid see saab toimuda ainult koostöös.
Tõnu Vetiku sõnul oleks Eesti Muna OÜ-l võimalik varustada Selverit puurivabade kanade munadega, kui üleminek toimuks üheskoos planeerides aastaks 2025, nagu seda on otsustanud teha ka Rimi, Prisma, Maxima ja Stockmann.
“Kui Selver otsustaks üle minna puurivabade kanade munade müümisele, siis üleöö me tõesti piisavalt mune pakkuda ei saa, aga üleminekuajaga küll. Teeksime sel juhul vajalikud investeeringud ja vahetaksime puurisüsteemid välja õrte vastu. Terve Eesti võiks ju tegelikult sama teha, meie tarneahel takistuseks ei saa,“ kommenteeris Vetik.
Tallinna Kaubamaja Gruppi kuuluv Selver ning Tallinna ja Tartu Kaubamaja Toidumaailmad on seni tõrkunud puurivaba poliisi välja kuulutamast ning dialoog munatootjate ja loomakaitsjatega on luhtunud.
“Kord ütleb Selver, et nad muretsevad hinnatundliku kliendi pärast, siis aga, et puurivabu mune pole piisavalt – ettekäänete asemel oleks aeg hakata otsima reaalseid lahendusi. Kõik on tehtav, kui ettevõte oma jätkusuutlikkuse põhimõtteid tõsiselt võtab,” sõnas loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad korporatiivsuhete juht Sirly Meriküll.
Ka hinnatundliku kliendi argumendile on loomakaitsjatel vastuväide. “Õrrekanade munade hind on pidevas languses, mõnes poes on need puurimunadest vaid 10 senti kallimad. Kui inimesel pole võimalik osta kallimaid mune, siis me loomulikult saame aru, kuid hinnatundlik klient ilmselt Kaubamaja Toidumaailmas ega Selveris ei käi,” lisas Meriküll.
Hetkel on puurispeetavate kanade munade müügist või kasutusest aastaks 2025 teatanud 50 toidusektori ettevõtet, sealhulgas 40 protsenti Eesti jaesektorist. Rimi teeb juba praegu koostööd mahemunade tootjaga Tartumaal, nimelt ostab ta ära pea kogu Võnnu Mahetalu munatoodangu.