21.06.2023

Inglismaal, Lincolnshire’is asuvast broilerifarmist, mis varustab oma toodetega jaekaubandusketti Lidl, on lekkinud video, mis näitab, kuidas seal linde jõhkralt koheldakse ja neist näiteks rutiinselt tõstukiga üle sõidetakse. Kaamerale on jäänud ka töötajate tunnistus, et see on vältimatu igapäevatöö juurde kuuluv tegevus.

Videomaterjali filmijaks on Tom Herok, Lancasteri Ülikooli filosoofiaõppejõud, kes paljastab, et töötas eelmisel aastal 5 kuud Ühendkuningriigi kanatööstuses, uurides kiirekasvuliste broilerite heaolu. Farm, kus ta töötas varustab Lidlit “Birchwood” brändi kanalihatoodetega, mis on märgistatud “kontrollitud heaolugarantii” siltidega.

Tom Herok kirjeldas tööperioodi kanalas kui üht elu halvimat kogemust. Lisaks sellele, et neid seal pidevalt surnuks sõidetakse ja loobitakse, kannatavad kiirekasvulised kanabroilerid ka paljude muude haiguste ja vigastuste käes nagu enda raskuse all murdunud jalad, infarktid, lämbumine, artriit, vahetamata allapanu ja seismajäänud väljaheidete tagajärjel tekkinud ammoniaagist põletatud jalad.

Suurbritannia loomakaitseorganisatsioon Open Cages on lubanud esitada farmi vastu kriminaalsüüdistuse mitmete loomakaitseseaduste ja -eeskirjade rikkumises.

Kas Lidl eksitab oma kliente?

Varasemalt on rahvusvahelise jaeketi Lidl’i kanalihatoodete tarneahelas lindude skandaalselt julma kohtlemist ilmnenud Saksamaalt, Hispaaniast, Itaaliast ja Austriast. Nendele probleemidele viidates pöördusid veel tänavu jaanuaris loomade heaolu eest võitleva organisatsiooni The Humane League UK vabatahtlikud Lidl’i poole. Lidl’i esindajad vastasid korduvalt, et Ühendkuningriigis selliseid probleeme ei esine. 

Paraku tõestab peidetud kaameraga dokumenteeritud materjal, et need ütlused ei pea paika. Videos on kuulda, kuidas farmi juhataja paljastab, et nad varustavad Lidl’it.

Eesti loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad kanade heaolukampaania juht Mari-Liis Jaik kommenteerib lekkinud videot: “Pole vahet, kas need materjalid pärinevad Ühendkungingriigist, Itaaliast, Saksamaalt või kusagilt mujalt. Fakt on see, et globaalne jaekaubanduskett Lidl, kellel on täna Eestiski 12 poodi, eksitab teadlikult tarbijaid väites, et Saksamaalt, Hispaaniast, Itaaliast, Austriast ning nüüd Inglismaalt pärinevate kohutavate kaadrite näol on tegemist isoleeritud juhtumitega ja nende tooted pärinevad rangelt kontrollitud heaolugarantiiga farmidest.”

Selleks, et olukorda muuta, kutsub MTÜ Nähtamatud Loomad inimesi allkirjastama petitsiooni, mis suunab Lidli liituma rahvusvahelise algatusega “Broileri Palve” European Chicken Commitment. Eesmärgiks on aastaks 2026 suurendada märkimisväärselt kanade heaolu: lindudel rohkem ruumi tootmisruumides, võimalusi kasutada õrsi ning eelkõige tervemad kehad, mis tuleneb aeglasemini kasvavate broileri tõugude teadlikust valimisest. Algatusega on tänaseks liitunud juba üle 550 ettevõtte Euroopast, teiste seas KFC ja Subway. 

Video

Pildid 

Allkirjasta petitsioon

MTÜ Nähtamatud Loomad on Eesti loomakaitseorganisatsioon, mille eesmärgiks on vähendada loomade kannatusi tööstuslikus loomakasvatuses. Adresseerime kõige põletavamaid probleeme loomade intensiivpidamise juures ja kutsume üles tööstusfarmide asemel arendama kõrgema heaoluga väikefarme.