Selle aasta aprillis avaldas Nähtamatute Loomade organisatsioon Ukrainas linnutööstusfarmis MHP filmitud julmad kaadrid hanede ja partide väärkohtlemise ja sundsöötmise kohta. Salajase töötaja poolt filmitud kaadrites on näha, kuidas linde visatakse vägivaldselt veokitest puuridesse, seejärel surutakse mootoriõliga kaetud metalltorud lindude kurgust alla ja pumbatakse nad sööta täis. Vigastada saanud või surnud linnud jäetakse kuhjadesse kannatama ja mädanema.

Sundsöötmine on standardprotseduur foie gras’ tootvates ettevõtetes, et linnu maks paisuks kümme korda suuremaks ning seejärel rasvunud maks delikatessina maha müüa. Nähtamatute Loomade foie gras kampaaniajuht Reelika Püll kommenteeris juhtunut: „Raske on uskuda, et foie gras üldse eksisteerib. Loomade sundsöötmine kuni nende maks paisub kümme korda suuremaks oma suurusest on barbaarne ja on põhjust küsida, kas peaksime foie gras’d  „luksustooteks“  ka siis, kui tarbijad teaksid, kuidas seda toodetakse.“

Rahvusvahelise surve tõttu teatas MHP farm, et lõpetab tegevuse 2019. aasta septembris. Tänaseks päevaks on farm oma uksed lõplikult sulgenud ja tuhanded linnud pääsenud julmast vangistusest ja sundsöötmisest. 

Nähtamatud Loomad alustab kampaaniat, mis kutsub üles Eesti restorane ja jaekette loobuma foie gras’ müümisest. Kampaania eesmärgiks on tõsta tarbijate teadlikkust foie gras’ julmast tootmisviisist ning seeläbi mõjutada restorane ja jaekette eemaldamaks foie gras’ oma menüü valikust.

Foie gras’ tootmine on pikemat aega olnud üle maailma avalikkuse tähelepanu all, kuna tegu on ekstreemselt julma loomade kohtlemise viisiga. Hanesid ja parte sundsöödetakse 2-3 korda päevas kuni linnu maks paisub kümme korda suuremaks oma suurusest. Lindudel esineb tõsiseid tervisekahjustusi ning terve elu kingakarbi suuruses puuris veetes ei saa nad veelindudena elada oma loomupärases keskkonnas. 

Eestis on loomakaitseseaduse alusel keelatud loomade sundsöötmine ehk siis meil ei ole lubatud foie gras’d toota, küll aga on lubatud selle tootega kauplemine. Õige pea alustame kampaaniategevusi, et selle julma toote müük ka Eestis lõppeks!

Videomaterjal on jäädvustatud Nähtamatud Loomad UK poolt.