Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad delegatsioon külastas ühel päikselisel märtsikuu päeval Pärnumaal Hanilas asuvat MTÜ Farmiloomade Turvakodu Eestimaal imelist varjupaika. Sõitsime sinna suure ootusärevusega, sest kokkupuuted nende võimsate ja sõbralike loomadega jäävad alati sügavalt puudutama. Meid võõrustas turvakodu perenaine Ande Baikov, kes on loomi aidanud ja päästnud juba 17 aastat.

Pärast kohale jõudmist saime omavahel tuttavaks ja Ande ning varjupaiga töötajad juhatasid meid ringkäigule. Paik ise on väga rahulik ja mõnusa atmosfääriga. Meid juhatati lauta, kuhu sisenedes saime silmapilkselt ülivõimsa emotsiooni osaliseks. Ühtäkki avastasime end ümbritsetuna kitsedest, kanadest, kukkedest, küülikutest, kalkunitest, lammastest, partidest ja paljudest teistest võluvatest olenditest. Tegemist oli ääretult uudishimulike ja sõbralike loomadega, kes rõõmsalt külastajaid vastu võtsid ja porgandit või õuna küsisid. Kitsetalled hüppasid lausa sülle ning suuremad loomad andsid peatoksega teada, et ka nemad soovivad tähelepanu. Terve laut oli kirev ja täidetud loomadest ja nende häältest. See tunne on unustamatu. Rõõmsad farmiloomad, kelle elu on päästetud tapamajja minekust või halvast kohtlemisest, ei pelga inimesi ja tulevad uudishimulikult uurima, mis Sul neile kaasas on. See on siiras, puhas ja südamesoojuseni liigutav kogemus. Nad on saanud uue võimaluse elule ja naudivad seda täiel rinnal.

Liikudes läbi lauda erinevate loomade juurde, oskas Ande rääkida loomade turvakodusse jõudmise lugusid. Kokku on turvakodus hetkel 375 looma, hobuseid 120, kes asusid teistest veidi eemal karjamaal. Perenaine rääkis, et kõiki loomi võib julgelt paitada ja hellitada, sest tigedaid isendeid turvakodus ei ole. Loomad, kes sinna jõudnud just selle tõttu, et neid tigedaks või vägivaldseks peeti, on Ande oma õige hoolitsuse, tähelepanu ja suhtlemisega rõõmsaks ja sõbralikuks muutnud.

Turvakodus kuuleb erinevaid farmiloomade lugusid, kes on muutunud peredele üleliigseks või kulukaks ning seetõttu on loomad hüljatud. Ande rääkis, et mitu seltskonda loomi on jõudnud tema juurde seetõttu, et talunikud lahkuvad Eestist ja lähevad Soome tööle. Loomade saatus on sellisel juhul tapamaja. Õnneks on turvakodu suutnud päästa palju loomi, kelle jaoks omanikud neile tapamajapileti on soetanud. Ande on alati kõik vastu võtnud, sest ka tema ei soovi, et loomad tapamajas lõpetaksid. Mõned loomad on enne turvakodusse jõudmist pikalt halva kohtlemise osaks saanud ja halbades elutingimustes elanud. Sellest tulenevalt on vahel turvakodusse saabunud loomad tigedad, arglikud, segaduses, kuid perenaine usub, et loomad ei ole sisemiselt kurjad ning õige suhtluse ja hoolitsusega on Ande hoole alla saabunud neljajalgsed muutunud sõbralikeks ja rahulikeks, kes ei pelga inimesi. Ka meie külaskäigu ajal nägime loomi, kes alles kosuvad eelmise elu raskustest – keda on näljutatud või muul moel halbades tingimustes peetud. Ka nende loomade silmist võis näha lootust ja kergendustunnet pääsemise üle.

Ande puhul on tegemist väga empaatilise ja armastava, aga ka väga tugeva ja kindlameelse inimesega. Tema hoole all on ligi pool tuhat isendit, kelle lood ei ole alati õnnelikud olnud. Mitmed loomad on varjupaika saabudes olnud väga kehvas seisus, kuid ta pole mitte ühegi hinge puhul alla andnud. Ka farmiloomade turvakodu inimesed mainivad tõsiasja, et veterinaarid tihtilugu ei oska farmiloomade terviseprobleemidega aidata ning soovitavad eutanaasiat ka lihtsamate hädade või vigastuste puhul, sest tööstusfarmides on pigem harv praktika haigeid loomi terveks ravida, kuna hind, mis looma lihast saadakse ei pruugi tema ravimist majanduslikust perspektiivist õigustada. Sellest hoolimata ei ole Ande meelt heitnud ning on andnud endast parima, et loomad terveks ravida. Farmiloomade turvakodus saavad loomas tõepoolest uue võimaluse elule. Kõiki küll alati päästa ei õnnestu, aga endast parima andmine on miinimum, mida loomade aitamisel rakendatakse. Kui turvakodu külastasime, oli perenaisel kööginurgas üks imepisike enneaegselt sündinud talleke, kellel polnud silmad veel lahti, kuid nüüdseks on suure armastuse ja hoolega talleke oma silmad avanud, kasvab jõudsalt ning kepsutab ringi. Nimeks sai talle Lissu.

Kindlasti on turvakodul veel arenguruumi ja seepärast otsustas Nähtamatud Loomad MTÜga Farmiloomade Turvakodu Eestimaal tihedat koostööd alustada. Aitame esmalt neil kodulehe püsti saada, et rohkem inimesi teaksid seda paika külastada, farmiloomadega kohtuda ja kohale läbi annetuste õla alla panna. Lisaks lähme oma vabatahtlike tiimiga ka talgutele ja aitame loomade elutingimusi veelgi parandada – aitame ehitada kitsedele ronimiseks vajalikud kohad ning katusealused. Otsustasime ka oma organisatsiooni suvepäevad just seal korraldada, et kogu tiimiga veelgi panustada farmiloomade turvakodu arengusse ja heasse käekäiku. Ka Nähtamatute Loomade avalikes ettekannetes kutsume huvilisi turvakodu külastama. Tegemist ei ole küll klassikalises mõttes farm sanctuary kontseptsiooni alla käiva varjupaigaga, aga näeme kindlasti palju lootust selle poole liikuda. Arvestades, kui palju loomi on tapamajast päästetud tänu turvakodu pererahvale, võib ilmselt julgelt öelda, et teist nii head kohta farmiloomadele Eestis ei ole.

Nähtamatute Loomade tiim soovitab südamest kõigil sammud Hanila poole seada, sest atmosfäär on seal tõesti teraapiline. Kus mujal veel on võimalus minna farmiloomade juurde, teha neile pai, vaadata neile silma, tunda veise tugevat turja oma käe all ja paitada kanade pehmet sulestikku, anda lammastele porgandit ja kitsedele õuna. See on imeline ja ülipositiivse mõjuga tunne. Pärast sellist kokkupuudet loomadega, kes muidu veedavad oma lühikese ja armetu elu tööstusfarmides, et inimeste toidulaual lõpetada, on seoste tekkimise tunne loomade ja meie toidulaua vahel ka palju tugevam ja motivatsioon lihatarbimist vähendada justkui tekib iseenesest. Kuna linnaelu annab üsna vähe võimalusi farmiloomadega kontakti hoida, kutsume kõiki huvilisi 5. mail 2018 Hanilasse farmiloomade turvakodu talgupäevale!

Rohkem infot ja eelregistreerimine klikkides siia

Kutsume ka südamest üles turvakodu annetusega toetama, et garanteerida loomadele toidu, piisavalt heina, ravimid, transpordikulutused ja muu vajaliku. Nähtamatute Loomade tiimi hulgas tekkis päris mitu turvakodu püsitoetajat pärast seda külaskäiku.

Ka väike igakuine püsitoetus on turvakodu asukatele oluline!

EE502200221068757019

Farmiloomade turvakodu Eestimaal MTÜ