Elame ajal, mil kaupade valik toidupoes on laiem kui eales varem. Näeme mitmekesisust vaadates ka näiteks munaletil erinevate toodete vahel. Munade puhul ei ole tegemist vaid valikuga munade välimuse, suuruse, kuju või värvi põhjal – oluliseks eristajaks on see, kuidas need munad toodetud on ning kuidas on elanud kanad, kes need munad on munenud. Sellest lähtuvalt oleme täna olukorras, kus valides paarkümmend senti kallima munakarbi puurivabast tootmisest, võid Sa päästa kellegi elu – kana, kes muidu puurisüsteemis oma lühikese elu piinarikkalt kannataks.


Munade tootmisviise saab jagada nelja kategooriasse – puurikanalates ja  õrrekanalates tootmine, vabapidamine ning mahepidamine. Meie tähelepanu väärib just puurikanade olukord, kuna need õnnetud loomad, kes peavad oma elu veetma umbes A4 suurusel pinnal, on haiged ja stressis ega saa teha neile liigiomaseid tegevusi, milleks on tiibade sirutamine, liivavannide võtmine, siblimine jm. Kõik need on kanadele täisväärtusliku elu jaoks olulised tegevused – näiteks ilma liivavanne võtmata ei saa kana ennast puhastada ning haigused on kerged levima.

Puurispeetavate kanade mured kahjuks sellega ei piirdu. Puurikanalates on mitmeid tavapraktikaid, mida munatootjad ei soovi, et me tarbijatena teaks. Lisaks sellele, et kõik kanad hukatakse 12-14 kuu vanuselt, kui nad hakkavad vähem munema ning munad ei ole enam standartse kujuga, lõigatakse paljudes puurikanalates ka lindude tundlikke nokkasid ilma tuimestuseta. Seda tehakse seetõttu, on kitsastes traatpuurides võivad halbadest pidamistingimustest hullunud linnud teineteist nokkima ja vigastama hakata. Paraku ei leevenda nokkade lõikamine olemuslikku probleemi – kanadel puudub ruum ennast puuris korralikult ümbergi keerata või tiibu sirutada. 

Hiljuti avaldati Eesti meedias kaadrid veel ühest võikast praktikast, mis Eesti suurimas puurikanalas lausa juhendiga reguleeritud on – puuristpääsenud kanade õhupüssiga tulistamine. EGGO mune tootvas Kulli farmis on kokku üle 300 000 kana puurides. Kuigi tegu on seadusevastase meetodiga ning lindude püüdmiseks leiab ka palju humaansemaid viise, pidid need kanad surema väga jõhkral viisil ning pikalt hinge vaakudes. (Loe DAVA Foods’i juhtumist siit: https://nahtamatudloomad.ee/dava-foodsis-kanade-ohupussiga-tapmine-on-vastuvoetamatu

Nähtamatud Loomad töötab selle nimel, et kanade puurispidamine lõppeks. Tarbijana saad Sina teha väga väikese, aga loomade jaoks olulise muudatuse oma elus, et sellele kaasa aidata – makstes munade eest paarkümmend senti rohkem säästad sellega mitmete puurikanade elu.

Nähtamatud Loomad suhtleb ka ettevõtetega, et nad loobuksid puurikanade munade müügist ja kasutamisest. Oleme oma kahe tegutsemisaastaga suutnud saavutada selle, et juba 40% Eesti jaekettidest on teatanud puurikanade munade müügist loobumisest üleminekuajaga. Samuti on sellest otsusest teatanud ka paljud suured ja rahvusvahelised hotelliketid, toidutootjad jm. Need on tohutud võidud kanade eluolude paranemise poole!

Ole Sinagi osa muutusest – ära osta puurikanade mune. Säästa elu.