Mõne nädala eest teatas Taani, et keelustab kanade puurispidamise. Paljud teised riigid nii Euroopas kui mujal maailmas on juba varasemalt otsustanud kanade puurispidamise selle julmuse tõttu seadusega keelata.  

Kanade puurispidamisest on lisaks Taanile otsustatud täielikult loobuda näiteks Luksemburgis, Austrias, Saksamaal, Belgia regioonis Wallonias, Tšehhis, Šveitsis, Bhutanis ja Iisraelis. Ameerika Ühendriikides on kanade puurispidamine keelustatud kümnes osariigis:  Washingtonis, Oregonis, Californias, Colorados, Michiganis, Massachusettsis, Ohios, Nevadas, Arizonas ja Rhode Islandil. Mitmetes teistes riikides on sarnane seadusloomeprotsess veel  pooleli.

Kana elu puuris

Puurikeskkond on disainitud nii, et kanad muneksid kõige rohkem mune, tarbiksid võimalikult vähe sööta ning hõlmaksid minimaalse pinna. Puurikanad ei näe iialgi päikesevalgust ega saa ruumikitsikuse tõttu isegi oma tiibu sirutada. Kanade loomuomased vajadused on täielikult rahuldamata ning elu puuris on nende jaoks piin. Täpsemalt kanade tingimuste kohta erinevates munatootmisviisides saab lugeda siit.

Puurikanade sulestik on hõre, kuna ruumikitsikuse tõttu hõõrduvad nende kehad vastu puurivõresid ja teineteist. 

Eesti on mahajäänud

Kurb reaalsus on see, et täna seisab Eesti teadlik tarbija poes pahatihti valiku ees, kas eelistada eestimaist puurikana muna või imporditud kõrgema heaolu standartitega toodetud kanamuna, sest suurimad Eesti munatootjad kasvatavad endiselt enamiku oma kanadest julmades puurides.

Eestis toodetakse peaaegu 90% kanamunadest puurisüsteemis, mis on kõige loomavaenulikum munatootmisviis. Kuigi Eesti pole ainuke riik Euroopas, kus kanade puurispidamine veel lubatud on, siis oleme me teistega võrreldes siiski väga kurvas olukorras. Euroopa keskmine puurikanade osakaal on 50%, aga Eestis peab 87,7% kanadest elama kohutavates puuritingimustes. Täpseid andmeid Euroopa Liidu munakanade pidamise kohta erinevate riikide lõikes näeb siit. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on kanade olukord hullem vaid ainult ühes riigis!

Tõsiseltvõetavaid eeliseid puurisüsteemidel tegelikult ei olegi, sest tootmiskulud loomasõbralikumas õrresüsteemis märkimisväärselt ei kasva ning enamik inimesi puurispidamist ei toeta. Näiteks näitas meie hiljutine munahindade analüüs, et paremates tingimustes toodetud õrrekanamuna maksab Eesti suurtes toidukauplustes keskmiselt vaid 2 senti rohkem kui puurikana muna.

Eesti elanike seas läbiviidud avaliku arvamuse uuringu tulemused näitavad, et üle 75% inimestest arvab, et kanade puurispidamine ei tohiks lubatud olla. 

Paljud restoranid on juba praegu teatanud puurikanamunade kasutamise lõpetamisest ning suured toidukauplused nagu Prisma, Rimi, Maxima, Lidl ja Stockmann ei kavatse aastast 2025 oma valikus enam puurikanade mune üldse müüagi. 

Sellest hoolimata võib ka lindude heaolust hooliv tarbija olla poes sunnitud ostma puurikanamune, kuna paremates tingimustes elanud lindude munad ei pruugi olla lihtsalt kodupoes kättesaadavad või ei oska ostleja vahet teha, millistes tingimustes kanade munad tema korvi satuvad. 

Euroopa Komisjon valmistab ette seadusettepanekut

Euroopa Komisjon on andnud teada, et valmistab ette seadusettepanekut, et keelustada farmiloomade väikestes puurides pidamine. Selle ettepaneku realiseerumisel lõpeb munakanade puurispidamine terves Euroopas täielikult aastaks 2027. 

Puurikanalast päästetud kana, kes sai nimeks Killu.

Maaeluministeerium ja Eesti munatootjad peaksid juba praegu pingutama, sest ebanormaalselt suur osa Eesti munakanadest elab hetkel puurides ja üleminek saaks meie jaoks olla valutu vaid juhul, kui juba praegu samm-sammu haaval seda soodustama hakkame. Näiteks võiks riik korraldada koolitusi ja jagada toetusi munatootjatele, kes soovivad puurivaba tootmist laiendada. 

Meie Nähtamatutes Loomades teame, et tulevik on puurivaba ning üha enam riike, ettevõtteid ja tarbijaid liigub selle poole, et munakanad ei peaks enam pisikestes puurides kannatama. Seepärast teeme igapäevaselt tööd selle nimel, et päästa peaaegu miljon Eesti munakana piinarikkast elust nii kiiresti kui võimalik. 

Aitäh, hea loomasõber, et toetad seda olulist missiooni lindude kannatusi leevendada ja valid poes vabapidamisest pärinevad munad. Loe juhist, kuidas teada, kuidas kanu munatootmises on peetud.