Ülestõusmispühade ehk munadepühadega seostub ilmselt enamusel meist esimese asjana komme värvida mune, neid üksteisele kinkida ja koksida – võidab see, kelle muna jääb terveks. Sel aastal on munadepühad ilmselt eriti kodused ja pereringi kesksed. Olenemata sellest, kas tähistad munadepühi üksi, sõbraga või paari pereliikmega, kutsume Sind üles mõtlema ka kanadele, kellelt munad pärinevad.

Milline on puurikana elu?

Praeguse karantiini ajal on puurikanade igapäevaeluga samastumine võib-olla isegi lihtsam, kui muidu. Enamus meist veedab oma päevad kodus nelja seina vahel. Kui oleme lisaks ka haiged, peaksime püsima toas paar nädalat ilma toast lahkumata. Kujuta ette, et selline elukorraldus kestaks terve Sinu elu. Lisaks ei näeks Sa mitte kunagi päikesevalgust ning sinu korter oleks imetilluke ja vaid ühetoaline. Sellistes ja veel hullemates tingimustes elavad kahjuks kanakesed, kes veedavad terve oma elu kitsas traatpuuris. 

Eestis on umbes 1,1 miljonit munakana. Nendest ca 80% on puurikanad, kes veedavad terve oma lühikese elu umbes ühe A4-suurusel alal, ei näe kunagi päevavalgust ega saa oma tiibugi sirutada. Ülejäänud kanade arvu moodustavad teistest süsteemidest pärit kanad (õrrekanad, vabapidamise kanad ning mahetootmise kanad). Positiivse poole pealt on puurivabade kanade arvukus Eestis tänu Nähtamatute Loomade tööle pidevas languses ning me ei peatu enne, kui kõik kanad on puuridest päästetud.

Kuidas valida puurivabad munad?

Nähtamatud Loomad kutsub Sind sel ülestõusmispühal üles eelistama puurivabade kanade mune, mis on poes märgistatud numbriga 2, 1 või 0. Kui tellid oma toidukaubad, s.h munad, e-poest, loe kindlasti munakarbi juures olevat kirjeldust ja veendu, et tegu oleks puurivabade munadega. Sellega keeldud puurikanalate toetamisest ning aitad meil jõuda lähemale oma eesmärgile – et kanade puurispidamine lõppeks. Ära lase end eksitada munakarpidest, mille peal illustreerivalt jooksevad õnnelikud aasal elavad kanad, vaid loe kindlasti muna peal olevat koodi või munade lisainfot. Vaid nii saad kindel olla, et valid puurivabad munad.

Kust puurivabade kanade mune leiab?

Puurivabad munad on olemas kõikides jaekettides ja nende e-kauplustes nagu COOP või Prisma ning teistes e-poodides nagu Barbora, Astri e-pood, Netimarket, Horeca, Sahver jt.Seega on Sul sel munadepühal võimalus seista kanade eest, kes soovivad hellust ja hoolt, õues päikese käes jalutamas käia ning liivavanne võtta. Kanad väärivad paremat kui puurielu ja Sina saad olla osa sellest muutusest.

Vaata ka: www.munadehind.ee

Foto: Andrew Skowron