On iseenesest mõistetav, et ka praegustel keerulistel aegadel peame me inimestena oma baasvajadused rahuldama ja söömine kuulub paratamatult nende hulka. Selleks peame käima poes või tellima söögipoolise e-poest – ka see on enesestmõistetav. On ka teada tava, et just munadepühade ajal ostetakse kodudesse rekordiline hulk mune. Tihti rohkemgi, kui ära tarbida jõutakse.

Kutsume Sind üles mõtlema ka loomade peale.

Praegusel viirusterohkel ajal on muidugi ennekõike oluline, et meie lähedased ja meie ise oleksime terved ning hoitud. Kutsume sind üles hoolima ka loomadest, kes enda eest tööstusfarmides ise seista ei saa. Tihti jäetakse nad hooleta ja vajaliku kontrollita – eriti kriisiajal. Võiksime võrrelda nt puurikana elu meie praeguse karantiiniga. Peame istuma vaid oma koduseinte vahel ja ringiliikumiseks on väga piiratud võimalused. Meie saame aga vähemalt (loodetavasti) kasvõi päevas korra looduses jalutamas või sportimas käia, puurikana aga ei saa mitte kunagi päevavalgust isegi näha. Rääkimata nt tiibade sirutamisest või liigiomastest tegevustest.

Just sellepärast kutsub Nähtamatud Loomad üles Sind mõtlema praegu ka loomade peale ja tähistama munadepühi puurivabalt. See on väike ja lihtne sammuke, kuid selle mõju on tohutu! Kui Sina, Su pere ja lähedased eelistaksid poes käies alati puurivabu (muna peal oleva koodi algusnumbriga 0, 1 või 2) mune, aitaks see kitsast traatpuurist välja tuhandeid õnnetuid kanu. 

Mida aga teha siis, kui suures ostutuhinas ei leidu poes enam puurivabu mune?

Esimene soovitus on muidugi, et osta ratsionaalselt ja ainult nii palju mune, kui Su pere reaalselt ära tarbida jõuab. Praegusel ajal ei ole ilmselt niikuinii oodata suurt külaliste hulka Su koju või mastaapseid üritusi mujal ja pühad veedetakse pereringis. Seega mõtle enne arukalt läbi, kui palju mune teil tegelikult vaja läheb – nii jäävad ära ka toiduraiskamine ja liigne raha kulutamine 🙂 Ja muidugi loe alati muna peal olevat koodi, et veenduda, et tegu oleks puurivabade kanade munadega. Mune e-poest valides ava munakarbi kirjeldus ja uuri, millisest süsteemist pärit munadega on tegu.

Teiseks soovitame Sul uurida, kes on Sinu lähim puurivabade munade tootja. Paljud väiketalud on praegu ilmselt samuti raskustes ning vajaksid heade Eesti inimeste toetust. Selliseid tootjaid leiab internetist lihtsalt: nt Märjamaal tegutsev Viirelind talu korraldab munaringe ja toimetab mune inimestele koju kätte nii Märjamaal kui Tallinnas (ka kontaktivabalt). Samal põhimõttel tegutseb Harjumaa lähistel Lahe Muna Lahemaalt ja rohujuure tasemel kodanikualgatuslik võrgustik Eestis Eesti Toit Otse Tootjalt Tarbijale ehk OTT. OTT koondab kohalikke toidu tootjaid ja tarbijaid. OTTe leiab sotsiaalmeedias Eestimaa valdade kohalikest Facebooki gruppidest (nt Kiili valla OTT jne) ja nende ametlikult kodulehelt

Kolmandaks soovitame vaadata üle veel mõned lähiümbruse poed, sest äkki sai just Sinu kodupoe munariiul puurivabade kanade munadest tühjaks, aga kõrvalpoes leidub neid veel küllaga! Kui jällegi teed parasjagu oma oste e-poest ning hetkel puurivabu mune sealt ei leia, soovitame läbi vaadata ka teised e-poed. 

Loe lähemalt, miks ja kuidas eelistada alati puurivabu mune: www.munadehind.ee